Bezva finta. Rodina splatí hypotéku nejméně o třináct let dříve
7. 7. 2017
Nejdřív nechtěl Martin o poradci ani slyšet. Ale Jiří Kubík, finanční poradce Partners, ho nakonec přesvědčil. Díky němu ušetřil statisíce a hypotéku splatí namísto za 30 let nejpozději za 17.
Krásný rodinný dům s velkou zahradou leží asi 10 kilometrů jihovýchodně od Prahy. Před šesti lety ho za více, než tři miliony korun postavil pětačtyřicetiletý Martin s manželkou Radkou. Pozemek měli zajištěný, část peněz měl našetřeno, se zbytkem, tedy i s hypotékou, mimochodem „hypervýhodnou“, mu pomohl finanční poradce Jiří Kubík ze společnosti Partners.
Jejich spolupráce ale nezačala snadno. Jiří Kubík se s Radkou znal dlouhé roky a v roce 2008 ji oslovil s tím, zda nechce rodina upravit finanční portfolio. Rodina ale měla s finančními poradci velice špatnou zkušenost. „Hned jsem řekl, že ani náhodou. S takovými lidmi mluvit nechci. Jednoho poradce jsem se stěží zbavil a hned si pověsím na krk dalšího,“ vzpomíná dnes spokojený Martin u stolu ve své moderní kuchyni.
Počátečnímu rozhořčení Martina se nikdo nemůže divit. Dřívější zaměstnavatel mu v minulosti nabídl, že mu bude přispívat na penzijní připojištění. Musel ale spolupracovat s konkrétním finančním poradcem, který mu v průběhu let automaticky zvyšoval částky, které měl Martin posílat na účet. Jinak se o něj nezajímal, nenabídl mu pomoc s financemi, jejich rozvoj. „Úplně chyběl osobní přístup, zajímalo ho jen navýšení částek,“ dodává Martin.
Při prvních setkáních proto pokládal Jiřímu Kubíkovi záludné otázky. „Jsem hnidopich, ale on v odpovědích prospíval tak dobře, že jsem se rozhodl, že mu dám po několika schůzkách šanci,“ říká. Jiří Kubík ale s úsměvem doplňuje, že doba „námluv“ trvala si půl roku během kterého už málem ztratil trpělivost.
Martin se nakonec rozhodl dát novému poradci šanci a Jiří Kubík mu nejprve zařídil změnu smlouvy penzijního připojištění. Následně zdarma připravil pružný a reálný finanční plán pro celou rodinu, která se měla brzy rozrůst. Jiří Kubík nezapomněl ve finančním plánu zohlednit fakt, že rodina měla narozením dítěte přijít o jeden příjem.
Ještě před narozením dcery začali manželé řešit financování stavby nového domu. „Pozemek jsme už měli. Nechtělo se mi ale absolvovat kolečko v bankách a zjišťovat podmínky, kterým bych nerozuměl. Jirka nám vše představil lidskou formou,“ uvádí Martin a dodává: „Nebýt Jirky, tak jsme na hypotéce zaplatili o stovky tisíc korun více. Pomohl nám najít vhodné úročení. Vyhovuje mi, že mu můžu kdykoli zavolat, probrat s ním, co potřebuji. Vždy mi vyjde vstříc.“
Peníze rodina potřebovala rychle, s dřevostavbou začali v červenci a chtěli mít hotovo o Vánocích. Navíc kvůli dítěti bylo třeba nejít se splátkami na dřeň a mít i finanční rezervy. „Jirkovi se podařilo domluvit nízkou úrokovou sazbu u hypotéky, navíc jsme získali 300 000 Kč z úvěru ze Státního fondu rozvoje bydlení. Řešení to bylo sice složitější, ale ve výsledku se vyplatilo,“ zmiňuje Jiří Kubík. U Státního fondu rozvoje bydlení se navíc podařilo na 10 let odložit splátky jistiny a rodina tak splácí jen úroky. To rodina využila k tomu, aby peníze navíc investovala do podílových fondů, které jim dokáží vydělávat. Po narození dítěte se navíc z dluhu smazalo 30 000 Kč.
Na radu Jiřího Kubíka si před pěti lety vzali u své hypotéky plovoucí úrokovou sazbu. „Jirka už tehdy předvídal, že úroky půjdou dolů a je tedy nesmysl si sazbu fixovat. To jsme udělali až nyní. Zůstali jsme u stejné banky a Jirka navíc zařídil, abychom měli stejně lukrativní sazbu, jako doposud u té plovoucí. Na ni bych se bez něj nedostal, protože bych nevěděl, jak na to,“ pochvaluje si Martin, jak se jim služby poradce vyplatily.
Všechny své peníze neposílají na co nejrychlejší splácení, ale část dávají do podílových fondů, kde jim vydělávají. Peníze pak využijí na mimořádné splacení hypotéky a tím ji zaplatí rychleji. Přiznává, že mu to původně neznělo logicky. „Někde dlužím, ale místo splácení, spořím jinde. Jirka mi ale vysvětlil, že se jedná o ten nejlepší způsob a měl pravdu,“ rozkládá rukama Martin. A důvěra se mu vyplatila. „I když jsou momentálně výnosy dobré, nebylo tomu tak vždy. Když trhy klesají, tak zase o to více nakupujeme a tím se nám později znásobí zisky,“ dodává.
Rodina navíc investuje do podílových fondů jak sobě, tak i své dceři. Podle Kubíkovi predikce fondy v horizontu 10–15 let vydělají 4 až 6 procent z vkladu, což je minimálně třikrát tolik, než je běžná úrokové sazba na spořícím účtu. „Proč peníze vkládat na splátky, když nemusím. Peníze mezitím jinde vydělávají, kdykoliv je můžeme vybrat. Rodina může ze zisku zaplatit kontrolovaný dluh, a ještě mi peníze zbydou. Máme dobře půjčené peníze a pouze si tvoříme rezervy, se kterými pracujeme. Tím docílíme splacení dluhu o 13-15 let dříve,“ uzavírá poradce.
Hodnocení poradce
Musím se přiznat, že u Radky a Martina cítím, že jsem jejich opravdový partner. I když začátky byly krušné. Možná právě proto, se mezi námi vytvořila taková důvěra. Máme dobře půjčené peníze, zajištěné příjmy formou rezerv a pojištěním. Všechny ostatní peníze nám vydělávají v podílových fondech. Nyní se více zaměřujeme na plánování renty v důchodu.
Zdroj: Byznys/LIDOVKY.cz