Muži po těžkém úrazu hlavy pomohlo až tvrdé vyjednávání s pojišťovnou
30. 5. 2017
Životní pojištění může znamenat záchranu rodiny před velkými finančními starostmi. Někdy ale stačit nemusí. Jako u Vojtěcha Pavlíka. Pojištěný byl a stejně by to bylo k ničemu. Finanční poradce Partners Ján Kalocsányi mu ale pomohl vyřešit neférové jednání pojišťovny, pro svého klienta vybojoval téměř milion korun za vážný úraz.
V době, kdy manželé Pavlíkovi z Bernartic nad Odrou začali spolupracovat s finančním poradcem společnosti Partners, ještě netušili, že to jednou bude jejich životní výhra. Přitom původně o jeho služby moc nestáli. Měli pocit, že jejich nízké příjmy jim nedávají moc možností, proto je ani nenapadlo poradenství využít. Přes počáteční váhání si ale nakonec sjednali schůzku.
„Byli jsme plní obav, abychom něco unáhleně nepodepsali. Časem ale pan Kalocsányi získal naši důvěru. Připravil nám takový finanční plán, který byl v našich možnostech,“ vypráví Vojtěch Pavlík. Tehdy bydlel se svou manželkou a dvěma dětmi ve Frenštátě pod Radhoštěm. Mačkali se v bytě 2+1 a hledali možnost, jak najít lepší místo k žití.
„Oba pocházíme z Nového Jičína, ale ve Frenštátu byly tehdy o dost levnější nemovitosti, proto jsme se tam původně odstěhovali,“ popisuje. Spolu s dětmi se ale nakonec rozhodli vrátit blíže ke svým rodičům. „Chtěli jsme si půjčit od banky peníze na koupi domku, ale pan Kalocsányi nám to vzhledem k našim příjmům nedoporučil. Banka by nám hypotéku dala, ale dlouhodobě bychom měli se splácením problém.“
„Místo vyřízení hypotéky a provize, kterou mohl náš poradce za její vyřízení získat, nám doporučil, abychom zkusili na financování oprav nově zakoupeného domu požádat o podporu příbuzné. Rodina nám opravdu pomohla, a co jsme mohli, to jsme si udělali sami,“ vysvětluje Vendula Pavlíková, jak začali svému poradci ještě více důvěřovat.
Mladá rodina tedy koupila a opravila dům v Bernarticích nad Odrou. Součástí finančního plánu bylo vedle financování bydlení také životní pojištění. „Nejsem jeho zastáncem, ale pan Kalocsányi nám vysvětlil, že některé zdravotní a úrazové komplikace má smysl mít zahrnuté v pojistné smlouvě, protože při větších zdravotních nebo úrazových komplikacích s trvalými následky může dojít k výraznému propadu příjmů,“ zmiňuje Vojtěch Pavlík. Poslechl ho a vzhledem k nižšímu příjmu uzavřel alespoň základní pojištění s měsíční platbou 388 korun. Díky němu za několik let získal odškodnění téměř milion korun.
Méně obvyklá kapitola jejich vzájemné spolupráce se začala psát 21. listopadu roku 2013. Tehdy Vojtěch Pavlík, který pracoval jako údržbář, utrpěl těžký pracovní úraz. Spadl při demontáži vzduchotechniky bez lešení a prorazil si lebku, skončil v bezvědomí v nemocnici.
Zaměstnavatel se k němu po úrazu otočil zády a snažil se ho přimět k tomu, aby podepsal potvrzení, že přijímá plnou zodpovědnost za to, co se stalo. To Vojtěch Pavlík naštěstí odmítl. Vše musel řešit právník, který bývalého zaměstnavatele donutil uznat svou chybu. Odměna advokáta ale spolkla asi čtvrtinu odškodného, které mu firma vyplatila.
Vojtěch Pavlík získal invalidní důchod, úředníci České správy sociálního zabezpečení mu stanovili míru snížení pracovní schopnosti ve výši 45 procent. Pan Pavlík nahlásil vše pojišťovně a čekal na výplatu peněz. Pokud by pojišťovna posoudila míru poškození ve srovnatelných hodnotách jako úřad, náhrada by překročila milion korun. Jenže přišla studená sprcha. Pojišťovna mu uznala pouze osm procent zdravotní postižení a náhradu vyčíslila na 24 000 korun.
„Byl jsem v šoku. Naštěstí se do věci vložil pan Kalocsányi. Jeho dlouhodobá a trpělivá práce ve spojení s likvidačním oddělením Partners znamenala, že pojišťovna přehodnotila postižení na 28 % a částku navýšila na 364 000 korun. To byl obrovský úspěch,“ popisuje Vojtěch Pavlík. Ani to ale nebyl konec a Ján Kalocsányi pokračoval dále v hájení zájmů klienta. Nelíbilo se mu, že likvidátor pojišťovny při své práci nezohlednil tzv. CC syndrom, který má Vojtěch Pavlík od úrazu. Jeho projevy jsou časté závratě, způsobené úrazem hlavy.
Na začátku ledna loňského roku došlo k definitivnímu přehodnocení ze strany pojišťovny a Vojtěchu Pavlíkovi byla vyplacena finální částka 910 000 korun, která představuje 38procentní náhradu jako újmu za trvalé následky související s úrazem. Peníze celou rodinu zachránily. Vojtěch Pavlík má dnes invalidní důchod a přivydělává si jako balič sklenic v chráněné dílně.
Za část peněz, které jim pojišťovna vyplatila, mohli Pavlíkovi dokončit rekonstrukci svého domu. Další část pak na radu svého poradce investovali do podílových fondů s tím, že tato investice při předpokladatelném výnosu 5–7 % p. a. bude dlouhodobě generovat potřebné zdroje na financování budoucích potřeb rodiny včetně zajištění důstojného stáří.
„Asi bychom to neměli říkat, ale za tu velkou pomoc, kterou nám poradce poskytl, jsme mu nabídli i finanční kompenzaci. To ale striktně odmítl s tím, že kdyby to přijal, jeho nezávislost v poradenství by ztratila smysl. To je vzácná vlastnost, která se nevidí,“ uzavírá Vendula Pavlíková, která je momentálně těhotná a se svým manželem čeká třetí dítě. Vztah Pavlíkových s Jánem Kalocsányim přerostl za ta léta v přátelství, podpořené důvěrou v jeho odbornost a znalosti na finančních trzích. „Už s manželem řešíme, co budeme dělat, až pan Kalocsányi půjde do důchodu,“ uzavírá s úsměvem Vendula Pavlíková.
Hodnocení poradce
„U životního pojištění vždy doporučuji zaměřit se hlavně na dlouhodobou pracovní neschopnost, trvalé následky úrazu, riziko invalidity a smrti. Menší finanční výpadky způsobené drobnými úrazy nebo nemocemi je lepší vyřešit z vlastních finančních rezerv,“ dává tip Ján Kalocsányi s tím, že dobré pojištění by mělo v průměru vyjít asi na 5 % příjmu člověka.