Úspory z průměrného platu? Šoférovi vynesly investice přes 220 000
5. 6. 2017
Připravit si dostatečný finanční polštář na stáří? Ten by měl mít před odchodem na odpočinek každý. Všední realita je bohužel jiná. A výmluva na nízký příjem neprojde. Řidič Jiří Jangl by mohl vyprávět, co to znamená zodpovědně se starat o finance. S poradcem Partners Ivo Bečvářem už má díky fondům připravenou pořádnou duchnu.
Vyučený prodavač, čtyřiapadesátiletý Jiří Jangl se snaží peníze zhodnocovat celý život. Kvalitní formu vhodných investic si začal hledat už po Sametové revoluci. „Na důchod jsem opravdu začal myslet poměrně brzy. Vůbec jsem tomu ale nerozuměl a vlastně nerozumím dodnes. Nemám na takové věci buňky,“ vypráví Jangl, který v maloobchodě s potravinami také podnikal. „Dnes se živím jako řidič nákladního automobilu,“ prozrazuje.
Jeho příjmy nejsou závratné, na Prahu spíše podprůměrné. Navíc se sám staral o syna od jeho teenagerovského věku, přesto si již dnes dokázal na důchod uspořit více než 1,7 milionu korun. V posledních téměř již sedmi letech mu s financemi pomáhá i finanční poradce společnosti Partners Ivo Bečvář.
Oba se znají dlouhé roky. Ivo Bečvář byl Janglovým svěřencem na fotbalových trénincích pražského týmu TJ Junior Praha, kde nastupoval i s Janglovým synem. S oběma Ivo Bečvář dodnes přátelí.
„Jirka je typickým příkladem uvědomělého člověka, který má na Prahu průměrný až podprůměrný plat (navíc kvůli dřívějšímu zaměstnání může očekávat spíše nižší důchod), ale daří se mu neustále střádat pravidelné částky na důchod a na horší časy,“ uvádí Bečvář s tím, že ho řadí mezi své nejspolehlivější klienty, kterým spravuje celé finanční portfolio. „Snažím se především o to, aby veškeré jeho prostředky byly rozumně rozmístěné do různých forem investic, které byly nebo teprve budou klientovi dostupné v různých časových horizontech tak, abychom mohli v jeho věku reagovat na případné životní změny, které mohou nastat. Peníze z pravidelných investic například poslouží až v pokročilejším důchodovém věku,“ vysvětluje poradce.
Na začátku spolupráce řešili dvě základní věci. První se týkala pojištění. „Jirka si spořil v životních pojistkách, což bylo velmi nevýhodné, a proto jsme tuto formu jeho velké úlevě předělali,“ zmiňuje Ivo Bečvář.
Druhou formou byly jednorázové investice. Úvodní kapitál ve výši asi 250 000 korun získal Jiří Jangl prodejem akcií získaných v rámci kupónové privatizace a prodejem auta. Když se mu po neúspěšném podnikání peníze vrátily, uložil je v polovině 90.let do termínovaného vkladu jedné z velkých českých bank, kde měl tehdy asi devíti procentní úrok. Brzy však úrok klesl, a tak začal hledat jiné možnosti. Aktivně využíval stavební spoření a bylo mu ke spoření doporučeno kapitálové životní pojištění. Nakonec měl čtyři v pravidelné i jednorázové formě a platil je už jen s obtížemi. Tato „investice“ se tedy nepovedla a pan Jangl byl rád, když mu s jejím zrušením Ivo Bečvář pomohl.
Prvních 300 000 korun pak už investovali společně. Později následovalo dalších 300 000 korun, zhruba po roce dalších 250 000 korun, posléze ještě 50 000 korun. Spolupráce již trvá více než 6 let, první investici ve výši 350 000 korun už společně vybrali a hned ji reinvestovali. „Po zhruba čtyřech letech se vklad znásobil asi na 435 000 korun. Spolu s dalšími úsporami jsme je uložili jako termínovaný vklad. Ten bude shodou okolností nyní v dubnu končit a my budeme přemýšlet, co s těmi penězi dál,“ popisuje Bečvář.
„Když si sednu a vezmu si kalkulačku, tak jsem se vstupními poplatky v plusu. Všechny investice do různých podílových fondů jsou v plusových hodnotách od 2 do 6 procent,“ pochvaluje si Jiří Jangl. Jeho poradce Ivo Bečvář k tomu ještě doplňuje, že většinu peněz investovali po dohodě s klientem do konzervativních nebo vyvážených fondů, které jsou bezpečnější než ty dynamické, kde mohou být zisky, ale i ztráty mnohem větší.
S Jiřím Janglem se poměrně často potkávají a vše spolu probírají. Jejich dlouhodobou známost a přátelství umocňuje fakt, že mají vedle sebe chatu ve Stříbrné Skalici v Posázáví, kterou Jiří Jangl koupil asi tři měsíce předtím, než Ivo Bečváře začal trénovat. „Je to taková historická náhoda. Nikoho z rodiny Bečvářových jsem předtím neznal, teď jsou z nás díky fotbalu, chalupě i společnosti Partners velice blízcí přátelé,“ uvedl.
Hodnocení ze strany poradce
Když jsem s Jirkou začal spolupracovat, jeho finance neměli řád, a i přes jeho velkou schopnost šetřit, mu nepřinášely žádné reálné zhodnocení, spíše naopak. Bylo proto nutné udělat změny a nastavit pravidla. Od začátku odkládáme měsíčně 20-25 % příjmů do aktiv a zároveň držíme dostatečnou finanční rezervu. Volné prostředky nad rámec rezervy, které je Jirka schopen i přes stávající pravidelné investice nadále vytvářet, investujeme. Jirka je spíše konzervativní investor a také už se mu blíží důchodový věk, proto jsme postupně vytvořili dobře diverzifikované vyvážené portfolio. Především první investici a na ní navazující termínovaný vklad s úrokovou sazbou 2,4 % p.a. v době kdy úrokové sazby padaly jak setnuté, považuji za mimořádné úspěšné tahy. Akciová portfolia mají ještě čas, obecně platí, že u akcií je zapotřebí zůstat zodpovědný a trpělivý, a to Jirka je.