Finance jsou po zdraví tím nejdůležitějším
10. 7. 2017
Franšíza firmy Partners market ve Frýdku-Místku byla jedna z prvních v Česku. Jiří Matusík se tak mohl na vytváření konceptu přímo podílet. Chtěl, aby firma poskytovala i drobnou péči o klienty, která se jí nyní vrací.

Příběh Jiřího Matusíka, kluka z Frýdku-Místku, který se rozhodl dělat byznys ve velkém světě, aby se nakonec vrátil domů, je trošku jako pověstný „americký sen“. Ale je za ním kázeň, práce i spousta soukromých bolestí. Dnes je jedním ze tří společníků úspěšné franšízy Partners market ve Frýdku-Místku, která poskytuje finanční poradenství a bankovní služby.
„Vždycky mě lákala práce ve finančním oboru, taky proto jsem studoval ekonomku na ostravské Vysoké škole báňské. Už tenkrát jsme s některými spolužáky obchodovali na burze,“ vypráví Matusík. Vzpomíná, jak v dobách, kdy ještě neexistovaly on-line platformy, musel investor se svými penězi a pokyny k nákupu dojít přímo k makléři. Svých prvních deset tisíc korun tenkrát investoval do akcie tabákové firmy. Později ji prodal za dvanáct tisíc korun.
Táta z hotelových pokojů
Nešlo o velké obchody, na některých vydělal, na dalších prodělal, ale bylo to dobrodružné. „Nevím, co by se muselo stát, aby investor u akcií přišel o celou investici. To není jako termínové burzovní obchody, na kterých se dá hodně vydělat, ale také třeba všechno prodělat. Byla to zábava,“ vzpomíná. To byl důvod, proč záhy po vysoké škole zakotvil ve finanční firmě. Když zprostředkovával pro její klienty nákupy kakaových bobů, ropy nebo třeba zlata, cítil se mladý ambiciózní muž dobře ve velkém světě byznysu. Když dostal nabídku jít do Prahy, neodolal.
„S manželkou jsme šli do Prahy společně. Oba jsme dělali zajímavou práci, ještě jsme neměli děti, takže jsme si užívali svobody, i té finanční,“ vypráví. Jenže pak přišlo rozčarování. Z tisíce lidí jich na finančních obchodech pár vydělávalo a zbytek prodělával. „Vystřízlivěl jsem,“ poznamenává.
Z finančníka se proto stal projektovým manažerem ve velkých nadnárodních společnostech a velkou část života trávil na cestách. Japonsko, Anglie, Maďarsko, USA, v Turecku strávil půl roku. A pak se mladé rodině narodilo první dítě a dělat tátu z hotelových pokojů moc nešlo. „Ten večer, kdy se všechno změnilo, si pamatuji dodnes. Seděli jsme s manželkou a říkali si, jak jsme rádi, že se tomu druhému v Praze líbí. Tak jsme si to vzájemně vyříkali, až jsme se dopracovali k tomu, že se nám tam vlastně ani jednomu už moc nelíbí,“ vypráví Matusík. Že se jednou – až naberou zkušenosti a vydělají nějaké peníze – chtějí vrátit, věděli manželé Matusíkovi už ve chvíli, kdy kraj pod Beskydami opouštěli.
Je čas vybudovat něco vlastního
Protože oba pocházeli z Frýdku-Místku, logicky začali hledat bydlení v jeho okolí. „Volba padla hned na Frýdlant nad Ostravicí. Je to malé město, ve kterém je všechno. A nad ním Lysá hora, kolem domu zahrada pro děti, les za humny. Chvíli jsem ještě pracoval pro původní firmu, pak v jedné bance.“
Když ale přesídlila do zahraničí, už nikam cestovat nechtěl. „Věděl jsem, že chci po práci přijít domů a dovádět s kluky, hrát s nimi fotbal a jezdit na kole. Prostě odpoledne tu chci být pro ně a s nimi. Pak mi nedělá problém pracovat třeba do půlnoci,“ objasňuje Jiří Matusík spletité cestičky, které ho přivedly až k franšíze Partners market.
„Stěhování banky, ve které jsem byl tehdy zaměstnán, bylo impulzem začít znovu uvažovat, co dál. Do té doby jsem v manažerských pozicích vždy pracoval pro někoho,“ vysvětluje a dodává, že nyní měl pocit, že je nejvyšší čas začít budovat něco svého.
Byznys formou franšízy ho vždy zajímal, takže napřed pokukoval po možnosti otevřít restauraci McDonald’s. Ale investice by byly o dost vyšší. „Kdybych tehdy měl více peněz, asi bych se fakt rozhodl pro ten mekáč,“ směje se Matusík.
Pak objevil nabídku poradenské firmy Partners, která hledala vhodné partnery pro zakládání svých poboček formou franšíz. „Z finančnictví jsem vlastně nikdy úplně nevypadl. Měl jsem zkušenosti i adekvátní vzdělání. Vždy se mi zdálo neuvěřitelné, že se finanční poradci rekrutovali z nejrůznějších odvětví. Přitom po zdraví jsou finance tím nejdůležitějším v našem životě,“ rozčiluje se a dodává, že se to naštěstí již mění.
V roce 2013 se Jiří Matusík stal jedním z prvních franšízantů Partners, navíc atypickým, protože do té doby se většinou jednalo o lidi, kteří předtím fungovali v systému finančních poradců.
Franšíza Partners market ve Frýdku-Místku byla sedmou v Česku. Vše teprve vznikalo, což Jiřímu Matusíkovi vyhovovalo, protože se mohl na vytváření konceptu podílet. „Kladl jsem důraz na to, abychom pro klienty dělali nejen hypotéky nebo investice, ale také menší věci jako pojištění odpovědnosti, majetku a aut. Tím jsme netypičtí, přitom jsem přesvědčen, že tato drobná péče o klienty se nám vrací i ekonomicky,“ tvrdí Jiří Matusík.
Franšíza má tři společníky
Podle něj jsou největším kapitálem franšízy Partners market dnes již silná a známá značka, zázemí, a hlavně špičkový tým, který poskytuje veškerý potřebný servis.
Výhodou je také spojení poradenské firmy s UniCredit Bank. Součástí kanceláře je totiž také standardní bankovní pobočka. „Poskytujeme služby jako jiné banky, jen u nás nevložíte peníze, pracujeme bezhotovostně,“ vysvětluje Roman Zadembski, jeden z Matusíkových společníků, který má na starosti právě provoz banky. Spolupracovali na několika projektech a společně se také rozhodli jít do franšízy. Třetím společníkem je Matusíkova manželka Zuzana.
Pobočka Partners market ve Frýdku-Místku byla otevřena 1. září 2013. Ve Frýdku-Místku je jediná, v kraji už jich funguje více. Tři jsou v Ostravě, po jedné v Karviné, Českém Těšíně a Kopřivnici. Ta frýdecko-místecká ovšem drží jedno prvenství, z tamního bankomatu je nejvíce výběrů ze všech poboček Partners market v Česku.
Zdroj: Hospodářské noviny