Podílové fondy v zeleném. Investoři čekají další růst
12. 2. 2024
Inflace ve světě klesá, centrální banky sníží převysoké úrokové sazby a aspoň americká ekonomika hrubě produkuje. Investorům to k dobré náladě stačí a cenné papíry jsou stále cennější: stoupá cena akcií i dluhopisů. A s nimi i výnosy podílových fondů.
Amerika v závěru roku překvapila snad i sama sebe. Hrubý domácí produkt USA rostl ve čtvrtém čtvrtletí tempem 3,3 procenta. Mohla za to domácí osobní spotřeba, fiskální výdaje i zahraniční obchod. Jádrová inflace postupně klesala až na dvě procenta – a tak už se nedá opravdu čekat nic jiného než to, že centrální banka sníží úroky.
Recese je méně pravděpodobná, i když rizika jsou tu samozřejmě vždycky. To nejhmatatelnější s sebou nesou blížící se prezidentské volby. Můžou rozdat úplně nově karty jak ve Spojených státech, tak i ve světové politice.
V Evropě je hospodářská situace složitější. Inflace v eurozóně rostla v prosinci ze 2,4 procenta na 2,9 procenta a napětí zůstává i na trhu práce. Ani stav průmyslu není nejlepší. Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová několikrát opakovala, že rozhodnutí o úrokových sazbách bude reakcí až na data, která teprve přijdou.
Prozatím ale přesto evropské akcie letos porážejí americké indexy. U dluhopisů je situace opačná a neochota Evropské centrální banky uvolnit měnovou politiku jejich cenu mírně snižovala.
Z českých investorů mají výhodu ti, kteří diverzifikovali a nakupovali akcie v zahraničí. To je teď chrání před oslabením koruny. Česká národní banka začala se snižováním úroků, koruna tedy pro zahraniční investory ztrácí přitažlivost a zbavují se jí a oslabují její hodnotu.
Celkově akcie v lednu držely růstový trend. Růstu už ale nemá takovou ostrou razanci. I když – záleží také, na jaký region nebo sektor se investor soustředí: překvapením je nekončící růst cen technologických akcií a pokračující sestup čínského akciového trhu.
I pražská burza zahájila rok 2,5procentním růstem. A to přesto, že akcie ČEZu klesla o 8,5 procenta pod hladinu 880 korun – reagovala na silný pokles cen povolenek i ceny elektřiny a když se k tomu přidá negativní dopad daně z mimořádného zisku, je to mix, který tlačí cenu dolů.
Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice (index PIF-AK) se pohybovala v lednu okolo dvou procent. Za posledních 12 měsíců jsou investoři v plusu v průměru o 14,3 procenta, ukazují data Partners indexu fondů za leden.
Skupina speciálně zaměřených akciových fondů, které se soustředí buď na konkrétní regiony či sektory – index PIF SPEC – vykázala na začátku roku na rozdíl od fondů zaměřených na hlavní trhy zápornou průměrnou výkonnost minus 0,3 procenta. Hlavním důvodem odlišné výkonnosti této skupiny fondů je pokles cen akcií v Číně, které nezastavil ani obrovský fiskální impuls na podporu ekonomiky.
Výnosy českých státních dluhopisů klesaly, respektive jejich ceny rostly především z důvodu překvapivě holubičích vyjádření centrálních bankéřů. Vyšší poptávka po dlouhodobých dluhopisech s nadprůměrným výnosem táhla ceny dluhopisových fondů výš.
Situace s nastavením sazeb v České republice je nyní velice dynamická. Investoři teď očekávají, že ve čtvrtek Česká národní banka sníží svoji základní sazbu o 0,5procentního bodu na 6,25 procenta. Osobně se domnívám, že meziroční inflace za leden se dotkne tří procent a Česko bude mít náhle nižší inflaci než eurozóna.
Průměrné zhodnocení dluhopisových fondů za poslední měsíc bylo 0,5 procenta. Za posledních 12 měsíců jsou konzervativní fondy o 7,9 procenta výš. Konzervativní investoři používající kvalitní dluhopisové fondy se můžou těšit z reálného zhodnocení svých konzervativních rezerv – respektive zhodnocení fondů je teď vyšší než meziroční inflace, která dosáhla v roce 2023 úrovně 6,9 procenta.
Rizikovější dluhopisy díky pozitivní náladě na akciových trzích a poklesu rizikových přirážek skončily v lednu s pozitivním zhodnocením 0,7 procenta. Meziročně jsou výše o 9,2 procenta.
Smíšené fondy v souladu s cenami akcií a dluhopisů připsaly klientům kladné zhodnocení. Jejich průměrná hodnota vzrostla meziměsíčně o 3,2 procenta a meziročně jsou 11 procent v zisku.
Zdroj: peníze.cz