Půjčka od státu pro mladé má nízkou sazbu, ale vyšší splátku. Jak si zažádat?
4. 10. 2018
Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) nabízí mladým rodinám a párům půjčky na bydlení podle nových a zajímavějších podmínek. Jedním z předpokladů získání státního úvěru je péče o dítě do 15 let věku. Hlavní výhodou je hlavně nízký úrok, zejména poté, co Česká národní banka (ČNB) opět zvýšila základní sazbu. Kolik a na co je možné si půjčit? Jaké jsou výhody a nevýhody této půjčky? A lze ji kombinovat s klasickou hypotékou?
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) hlásí zájem o půjčku ze Státního fondu rozvoje bydlení. Semafor na webu SFRB stále svítí zeleně, což znamená, že eviduje 462 žádostí o 498 milionů korun ze zhruba 650 milionů, které jsou pro letošní rok připraveny (stav k 26. září 2018). „Počítáme s tím, že ještě v letošním roce to navýšíme až na tu jednu miliardu korun,“ uvedla ministryně Klára Dostálová (za ANO).
„Program není časově omezen a v případě velkého zájmu může Státní fond rozvoje bydlení navýšit rozpočet přesunem peněz z jiných programů,“ dodala Dostálová v tiskové zprávě resortu. Ještě nedávno přitom o státní úvěr na bydlení nebyl zájem. Jeho maximální výše byla omezena na pouhých 600 tisíc s tím, že tato částka představovala nejvýše 50 procent ceny nového bytu či domu. Nový Program pro mladé je mnohem zajímavější.
Z Programu pro mladé je možné získat až dva miliony na pořízení (koupi či výstavbu) rodinného domu do 140 metrů čtverečních, nejvýše však 80 procent skutečných nákladů na výstavbu či kupní ceny sjednané včetně ceny pozemku. Další možností, na co si můžete půjčit, je pak byt, a to až 1,2 milionu na jeho pořízení, nejvýše však 80 procent kupní ceny. Byt se musí vejít do 75 metrů čtverečních podlahové plochy. A také si můžete půjčit až 300 tisíc korun na modernizaci obydlí.
Výhodou Programu pro mladé je nízká úroková sazba, která je odvozena od základní referenční sazby EU pro Českou republiku, nejméně však může činit jedno procento. „Do konce září je úroková sazba 1,12 procenta ročně, od října se zvyšuje na 1,41 procenta ročně. Sazba je fixována na pět let. Po této době se sazba stanoví stejným principem a opět s pětiletou fixací. Úroková sazba je pro všechny žadatele jak o úvěr na pořízení obydlí, tak na jeho modernizaci stejná,“ uvádí Marie Lukáčová, marketingová specialistka pro komunikaci Státního fondu rozvoje bydlení.
V případě pořízení nemovitosti je maximální doba splatnosti 20 let, v případě modernizace obydlí, na kterou je možný úvěr až do výše 300 tisíc korun, je to 10 let.
ČNB ve středu zvýšila svoji základní 14denní úrokovou sazbu na 1,5 % z 1,25 %. Je to již třetí zvýšení v řadě a čtvrté letošní. Sazby hypoték si stanovují přímo banky a je jen na nich, jestli budou reagovat na krok centrální banky.
„Nicméně, zvýšení základní sazby zdraží obecně bankám zdroje pro možné půjčky, a tak se dá očekávat, že sazby hypoték, i díky zpřísněné regulaci, začnou svižněji růst. Ke konci roku můžeme očekávat průměrnou sazbu hypoték již kolem či dokonce nad tři procenta,“ uvádí ekonom Martin Mašát. I kvůli tomu může být nízká úroková sazba výhodou.
Plusem úvěrů z Programu pro mladé je absence jakýchkoliv poplatků za konzultace, poplatků spojených s uzavřením smlouvy a vedením úvěrového účtu, s možností mimořádných splátek nebo předčasného splacení úvěru. V případě ztráty zaměstnání, dlouhodobé nemoci, narození, osvojení, poručenství či svěření dítěte do péče a pěstounství dítěte nebo naopak úmrtí člena domácnosti je možné přerušit splácení jistiny až na dva roky.
Příjemcům úvěru na pořízení bytu nebo domu, kterým se během splácení úvěru narodí dítě, se navíc sníží dlužná částka jistiny úvěru o 30 tisíc korun.
„Mezi mladými si půjčka určitě najde své příznivce. Většinou ale v menších městech či vesnicích. Je to dáno limitem úvěru a potřebnou hotovostí na dofinancování. Nevýhod je několik. Od nižší splatnosti (vyšší měsíční splátky), zástava státu na nemovitosti, maximální limit úvěru až po limitaci metry čtverečnými,“ řekl pro Blesk Zprávy Jiří Kubík, finanční poradce Partners.
„Myslím si, že takto nastavené parametry měly přijít před osmi lety s první vlnou podpory pro mladé. Nyní by si spíše zasluhovaly dvojnásobné limity,“ dodal Kubík.
K žádosti je potřeba doložit celou řadu příloh, které vycházejí z podmínek nařízení vlády. Seznam příloh je ve formuláři žádosti o úvěr, který má SFRB zveřejněný na webu u informací o programu pod záložkou Dokumenty a metodické pokyny.
V podstatě se dá říct, že je třeba nastudovat podmínky programu a samozřejmě jim vyhovět, stáhnout si formulář žádosti z webu, vyplnit ho a doložit všechny potřebné dokumenty. Kompletní žádost je pak třeba doručit poštou, datovou schránkou nebo osobně na jedno z pracovišť SFRB, které je v Praze nebo v Olomouci. Se žádostí se rovnou přikládá i odhad nemovitosti, při výstavbě pak i projektová dokumentace.
Na rozdíl od komerčních úvěrů poskytovaných stavebními spořitelnami a bankami jsou úvěry z Programu pro mladé poskytovány na základě nařízení vlády č. 136/2018 Sb., tzn., mají pevně stanovené podmínky, které na jednu stranu žadatelům nabízí výhody, na straně druhé je omezují.
„Omezení se týkají věku žadatelů do 36 let (u manželů nebo registrovaných partnerů stačí, aby tuto podmínku splnil jen jeden z nich). V případě úvěru na pořízení obydlí je další podmínkou nevlastnění žádné nemovitosti určené k trvalému bydlení. Pokud žadatelé nežijí v manželství, úvěr dostanou, jen když trvale pečují o dítě do 15 let věku. Žadatelé také nesmějí být nájemci družstevního bytu,“ vyjmenovává Marie Lukáčová.
Co se týká zajištění SFRB, pak vyžaduje zástavní právo k pozemku a pořizované nemovitosti v prvním pořadí a vinkulaci pojistného plnění ze stavebně montážního pojištění, po dokončení stavby je nutná vinkulace k živelnímu pojištění.
Kombinace s hypotékou je možná, ale problém spočívá v tom, že například kombinace státní půjčky a dalšího úvěru je pro řadu lidí nereálná kvůli zástavnímu právu primárně pro SFRB. Žadatelé by museli mít další nemovitost do zástavy.
„U úvěrů na pořízení obydlí je třeba pak dodržet i podmínku, že součet úvěru od SFRB a komerčního úvěru nesmí překročit 80 procent z ceny nemovitosti. V případě, že si žadatel zvolí úvěr z Programu pro mladé jako doplňkový a jeho částka nepřesáhne půl milionu, nevyžadujeme zástavu v prvním pořadí, ale je možné zajistit úvěr ručitelem,“ uzavírá Lukáčová.
Zdroj: Blesk.cz