Hypotéky brzy zdraží až na osm procent. Ceny nemovitostí však dolů nestáhnou
12. 7. 2022
Banky svým klientům v nejbližší době zdraží hypotéky na hladinu kolem osmi procent, shodují se oslovení experti. Zdražení povede k dalšímu poklesu zájmu o hypotéky, a tím pádem i ochlazení trhu s nemovitostmi. Žádné citelné výprodeje bytů a domů ale trh nečekají.
U třímilionové hypotéky s třicetiletou splatností a očekávaným osmiprocentním úrokem činí měsíční splátka 22 tisíc korun. Aby v takovém případě žadatel hypotéku vůbec dostal, musel by mít našetřeno 600 tisíc. Pokud ještě neoslavil 36. narozeniny, tak o polovinu méně.
Tři miliony jsou navíc v kontextu dnešních cen na pořízení nemovitosti málo. Podle údajů, které má za březen a duben letošního roku k dispozici poradenská firma Deloitte, stál metr čtvereční nového bytu v Praze průměrně 151 200 korun. Byt o rozloze 75 metrů by tak zájemce přišel na více než jedenáct milionů.
Na úroku kolem osmi procent se přitom shodují všichni oslovení analytici. Na jednu stranu by se dalo předpokládat, že konkurence by banky při zvyšování úroků měla držet zpátky. „Sazby už jsou ale tak vysoké, že na trhu může docházet k rezignaci. V určitou chvíli si proto banky mohou říct, že už je to přece jedno. Rok je odepsaný tak jako tak. Můj odhad je tříletá fixace až někam k osmi procentům a pětiletá lehce přes sedm,“ odpovídá na dotaz iDNES.cz David Eim z Gepard Finance.
Zvýšení sazeb centrální bankou nebylo pro trh žádným překvapením. Některé banky se na něj už v předstihu připravovaly a ještě před posledním zvýšení základní úrokové sazby centrální bankou své úroky postupně navyšovaly. „Šlo o jakési rozložení, aby nedošlo k prudkému nárůstu vzhledem ke zvyšování sazeb ze strany České národní banky. Další zdražení na úrovni půl procenta můžeme očekávat nejpozději začátkem léta. Zdražující úvěry sníží poptávku po nákupu nemovitostí, což bude znamenat snížení tempa růstu cen nabízených nemovitostí,“ vysvětlil Jan Brejl, obchodní ředitel Partners.
„Očekávám, že v průběhu dvou až tří týdnů se sazby u komerčních bank zvednou a budeme se pohybovat v rozmezí 7,5 až 8 procent,“ přidává svůj odhad Eva Hingarová, Head of Finance v SFG holding.
Úroky se ustálí
Další vývoj cen hypoték se bude odvíjet od budoucích kroků bankovní rady ČNB v čele s novým guvernérem, který přislíbil stabilitu sazeb. Pokud se jeho slova naplní, cena hypoték by se ustálila.
Jiří Havrlant, CEO finančně-poradenské platformy Chytrý Honza, doplnil, že trh předpokládá vysoké sazby spíše krátkodobě. „Proto se zvýšení sazeb promítne hlavně do úvěrů s kratší fixací. Do úvěrů s delší fixací se promítne také, avšak ne tak razantně. Věříme, že pokud repo sazba ještě poroste, tak už jen mírným způsobem,“ doplnil.
Ještě mírný růst sazeb a následně zpomalení v příštím roce očekává Kamil Dunaj, ředitel developmentu společnosti Getberg. „S vývojem úrokových sazeb se také mění složení zájemců o bydlení. Ti, kteří musí akutně řešit bydlení, vyšší sazby akceptují. Ubývá ale půjček na investiční nemovitosti. Tito zájemci byli nahrazeni těmi, kdo kupují v hotovosti chtějí touto cestou své prostředky chránit před inflací,“ doplnil.
Refinancování řešte včas.
Podle Jiřího Hluchého, zakladatele fintechu Frenkee, je zvyšování sazeb ze strany centrální banky a potažmo komerčních bank slepá cesta. „Cílem měl být boj s inflací, ta však nadále stoupá. Jediný důsledek je zabrzdění hypotečního i realitního trhu. Od bank můžeme očekávat zdražení na osm procent, to opět ještě více zasáhne do rodinného rozpočtu všem, které v tomto období čeká refinancování úvěrů. V kombinaci s extrémním nárůstem cen energií to může být likvidační pro ještě větší část klientů, pravděpodobně až patnáct procent z nich.“
Hluchý také upozornil, že klienti bank, které refinancování čeká, by se měli připravovat s předstihem a začít ho řešit včas. „Nejdůležitější je spočítat si, jestli jsem schopný hypotéku splácet. Pokud ne, je na místě začít uvažovat o prodání nemovitosti a pořízení menšího bydlení nebo nájmu,“ upozornil.
Češi do nájmu nechtějí
Poptávka po hypotékách se od loňského roku vlivem inflace a vysokých sazeb propadla více než o polovinu, ukazují data finančně technologického portálu Frenkee. Údaje společnosti také poukazují na to, že pro dvanáct procent Čechů je v letošním roce problematické své úvěry financovat, podle České bankovní asociace vzrostly měsíční splátky až o 6000 korun. Vzhledem k sestupujícímu zájmu o hypotéky se dá předpokládat, že růst cen nemovitostí zpomalí, v některých lokalitách možná i zlevní.
„Nemovitosti určitě zlevní, ale nečekám, že nějak zásadně,“ předpokládá Eim s tím, že prodávající si musí na pokles poptávky zvyknout a akceptovat, že vrchol cen je už za námi a trh se na nějakou dobu přesouvá na stranu kupujících. „Po čase se ale naplno projeví fakt, že není dost velká nabídka, protože se málo staví. Pokud by se skutečně významné množství domácností dostalo do neschopnosti platit splátky, mohlo by to trhem více zahýbat, ale zatím si nemyslím, že se to stane.“
K menšímu poklesu ceny by mohlo dojít u nekvalitních projektů, odhaduje Dunaj. U těch kvalitních a v dobré lokalitě žádné zlevnění nečeká. Zároveň upozornil, že vzhledem k vysokým cenám stavebního materiálu developeři ani žádný prostor ke zlevňování nemají.
Nemovitosti na trhu přibývají
Domácnosti by se při neschopnosti splácet mohly uchýlit k prodeji své nemovitosti. Na trh by tak přibylo nové „zboží“, což by mohlo cenu domů a bytů stlačit. Své nemovitosti by navíc domácnosti pravděpodobně prodaly dráž, než je koupily, a rozdíl by mohly využít jako finanční polštář.
„Příliv nemovitostí na trh už sledujeme. Na cenu to vliv mít může, ale půjde pouze o jednotky procent. Češi jsou totiž obecně velmi vázáni na majetek a máme jednu z nejlepších platebních morálek, co se týká placení hypoték. V Česku splácení vzdají jen asi čtyři procenta lidí, což je i v evropském kontextu unikát,“ uvedli zástupci 4fin Holdingu.
Přesto ale podle Jana Macka, produktového manažera společnosti Fincentrum & Swiss Life Select, bude minimálně letos pro nemovitostní trh typický výrazný růst poptávky po nájemním bydlení. Nečeká ale, že by se z toho měl stát trvalý trend. „Jakmile se sazby hypotečních úvěrů dostanou zpět na příznivější čísla, což by mohlo být koncem příštího roku, poptávka po hypotékách na nákup vlastního bydlení vzroste.“
Zdroj: iDnes.cz