Když nemáte na splátky
29. 10. 2019
Hypotéka je závazek na dlouhé roky. Může se tedy stát, že na pravidelné splácení najednou nebudete mít peníze. Třeba kvůli nemoci, ztrátě zaměstnání či narození potomka. Proto je důležité mít finanční rezervu. „Ta by měla pokrýt výdaje rodiny na tři až šest měsíců,“ říká Martin Novák, analytik Broker Consulting.
A jsou ještě další možnosti, jak si krýt záda. „Pro tyto případy je možné si sjednat pojištění schopnosti splácet úvěr, které řeší situace, kdy klient nemůže úvěr řádně splácet,“ popisuje Monika Kopřivová ze Stavební spořitelny ČS. Podle zvolené varianty za vás může vyřešit úhradu splátek při nemoci, invaliditě, smrti a ztrátě zaměstnání. Stejně vás pro závažné životní situace může zabezpečit kvalitní rizikové životní pojištění.
Kromě toho některé banky nabízejí další služby. „Naši klienti mohou využít službu Pohodové splátky a snížit si měsíční zátěž kdykoliv v průběhu splácení, třeba v případě mimořádných situací, které mohou ovlivnit rodinný rozpočet,“ uvedla Andrea Vokálová z Hypoteční banky.
Exekuce je až krajní řešení
Kdo tyto faktory podcení a nemá zabezpečení ani finanční rezervu, může se
ocitnout v nelehké pozici. Pokud nastane, je důležité „nehrát mrtvého brouka“,
ale s bankou o své situaci komunikovat. „I pro banku je exekuce až krajní a
značně nevýhodné řešení. Proto bude mít zájem situaci včas vyřešit,“ zdůrazňuje
Tomáš Kofroň z ČMSS.
Možností je přitom mnoho. Například se prodlouží splatnost, čímž klesne měsíční splátka. „Nebo klient hradí po určité období pouze úroky a nesplácí jistinu. Nebo banka poskytne na pár měsíců úplné platební prázdniny,“ popisuje Vladimír Weiss, finanční poradce Partners. Řešením může být i přizvání spoludlužníka. Banky se tedy snaží situaci řešit spolu s klientem. „Až se vyřeší, klientovi rozpočítáme zbytek částky, aby se dala realisticky splatit. Nemáme zájem stěhovat klienta z domu, naopak se snažíme do poslední chvíle obchodní vztah s klientem zachránit,“ potvrzuje Vokálová.
Teprve v krajním případě může dojít na prodej nemovitosti. „Pak startuje šestiměsíční ochranná lhůta, ve které musí klient zpeněžit svou nemovitost a umořit veškeré závazky. Pokud se mu to nepodaří, banka realizuje zástavní právo, tedy nemovitost zabaví,“ dodává Weiss.
Zdroj: Lidové noviny