Nezadlužujte se bez rozmyslu. S hypotékou si mnozí koledují
4. 5. 2017
Češi si už s hypotékami koledují o průšvih. Berou si je i lidé, kteří nemají ušetřené žádné rezervy. A pojistky na splátky? To je zlodějna! V rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI.cz) to bez obalu říká Petr Borkovec, šéf finančně-poradenské společnosti Partners. Asi ví, o čem mluví. Jeho firma udělá ročně obrat kolem jedné miliardy korun.
Několikrát jste veřejně uvedl, že na hypotéky dnes bohužel mají i lidé s příjmem kolem dvaceti pěti tisíc korun měsíčně hrubého. Proč říkáte bohužel, když máte zájem na tom prodat co nejvíce hypoték?
Já ne. Vždycky jsem se díval na to tak, že aby člověk mohl financovat vlastní nemovitost, musí na to být připravený. Hypotéku si může vzít i člověk s příjmem kolem 25 tisíc korun, ale za předpokladu, že má také něco naspořeno. Pokud jede nadoraz, tak ne. Kdo má hypotéku, musí mít rezervu.
Říká se, že alespoň na půl roku. Je to tak?
Zhruba, ano.
Většině klientů ale splátky zatím vycházejí. Množství hypoték v tzv. selhání podle úvěrového registru CRIF klesá. Není to tedy spíše malování čerta na zeď?
Nejde o to mít jen na splátky hypotéky, ale musíte mít peníze i na vybavení bytu, a také když se něco v celém propočtu pokazí, nevyjde to. Financování bydlení je dlouhodobá záležitost. My jako poradci bankám nosíme méně rizikové klientské portfolio, než si banky naberou samy. Nejsem přesvědčen, že je dobré poskytovat hypotéky i lidem s nižšími příjmy na celou cenu nemovitosti.
Stoprocentní hypotéky ale Česká národní banka zatrhla, nebo ne?
Doporučila je neposkytovat. Například KB je ale poskytuje dále, rozloží to na více produktů. Pak také záleží na tom, jak se udělá odhad nemovitosti.
Když ale ty hypotéky jsou přece tak levné. A lidé si říkají, že místo nájmu než sypat peníze panu domácímu, budou raději hradit splátky bance. S vidinou, že jednou bude byt jejich. Není to rozumná úvaha?
Hypotéky jsou levné, ale nemovitosti ne. Kdo není odborník a nemá štěstí, tak dnes nakupuje vesměs velmi draho. Pokud je poradce skutečně poradce, tak dokáže i klientovi bez úspor, který přijde, že chce hypotéku, říci, že hypotéku nechce, že prostě potřebuje bydlet, a rozebere to s ním.
Nedávno Modrá pyramida udělal průzkum, v němž tvrdí, že v mnohých krajích jsou už splátky úvěru na bydlení nižší než nájmy u srovnatelných bytů. To vás nepřesvědčilo k většímu hypotéčnímu optimismu?
Tyhle průzkumy dělá kde kdo a jsou hloupé. Pamatuji dobu, kdy vlastní bydlení, hypotéka, se plánovala i dva roky. S rozvahou.
Jste stále ještě mladý, ale mluvíte konzervativně. Kolik vám je?
39. V hypotékách i ve spotřebitelských úvěrech jsem konzervativní. Dnes se daří, ale zítra se dařit nemusí.
Může se lidem stát, že když nemají na splátky, banka jejich nemovitost vydraží, ta se prodá za nižší cenu, a klienti přijdou o vše, co zaplatili… Na jiný byt či dům už nemají, a přesto ještě bance stále dluží?
To jsem už v minulých letech zažil, že se mnohým klientům stalo. To se týkalo hlavně bytů na investice. Když vezmu Šichtařovou a Pikoru, to jsou velcí propagátoři hypoték, ale jen lidem pletou hlavu.
Má smysl platit si pojistku schopnosti splácet úvěr? Mne to se to moc nezdá, je v tom plno výluk – například pojistka vás nekryje pro případ toho, že z práce vypadnete kvůli onemocnění páteře. Podle pojišťoven je to degenerace, kterou může každý předem předpokládat.
Je to zlodějna v celé Evropě. Tyto pojistky neřeší nic. Pro banky je to jen jeden ze zdrojů příjmů, už jen na poplatcích. Když si vezmeme cenu pojištění, co kryje a pravděpodobnost plnění, tak pojistka schopnosti splácet je nesmysl.
https://faei.cz/rozhovor-s-hypotekou-si-mnozi-koleduji-rika-sef-partners-petr-borkovec/