Jak nejlépe, nejlevněji a nejbezpečněji pořídit bydlení
12. 5. 2017
Pořízení bydlení je jedním z klíčových okamžiků v životě mladých lidí. S dostatkem financí stačí vybrat jen ten pravý byt nebo dům. Když ale peníze chybí, je nutné se poohlédnout po úvěru. Jak se nespálit, radí Lukáš Urbánek, finanční poradce Partners.
Pokud jste se rozhodli pro koupi nového bydlení a jste ochotni zadlužit se i na několik desítek let, je nutné zvolit správný typ úvěru. Mezi nejlepší způsoby financování nového bydlení patří hypoteční úvěry. Úvěry ze stavebního spoření se zase hodí na rekonstrukce a modernizace.
Hypotéku ovlivňuje řada parametrů, které je potřeba správně vyhodnotit již na samém začátku úvah o novém bydlení.
- Při koupi nemovitosti pomocí hypotéky je důležité zhodnotit řešení v celém kontextu. Splácení úvěru je běh na dlouhou trať. Myslete i na to, jak splácet při nepříznivých životních situacích.
- Malý úvěr nemusí vždy znamenat bezpečné řešení.
- Dlouhý úvěr lze zkrátit formou mimořádných splátek.
1. parametr: Hypotéka maximálně 90 %
Aktuálně potřebujete na koupi nemovitosti pro vlastní bydlení alespoň 10 % z vlastních zdrojů a musíte počítat s tím, že vás to bude stát něco navíc. Úroky jsou přibližně o 1 % vyšší. Hledáte-li ideální řešení, budete potřebovat alespoň 20 % vlastních prostředků nebo dodatečné zajištění úvěru jinou nemovitostí. Jestli je možné k zajištění úvěru použít další nemovitost, obejdete se i bez vlastních rezerv.
Příklad: U hypotéky na 2 miliony korun se splatností 30 let je rozdíl v měsíční splátce při 90% LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zastavované nemovitosti) více než 1 000 Kč.
2. parametr: Vlastní zdroje
Minimální potřebná výše vlastních zdrojů je limitována hlavně zástavní hodnotou. Máte-li ovšem vyšší rezervy než zmíněných 10 nebo 20 %, měli byste dobře zvážit účel jejich použití.
Pokud to situace dovolí, bude bezpečnější vzít si raději vyšší úvěr a zachovat si vlastní rezervy, které lze použít v případě nečekaných událostí – může to být ztráta práce, nemoc, úhrada plánovaných výdajů, například koupě auta, drobné rekonstrukce. Zcela určitě je vhodné mít nachystané rezervy pro případ odchodu jednoho z partnerů na rodičovskou dovolenou.
Příklad: 100 tisíc v hypotéce na 30 let vás při úroku 2 % bude stát 370 Kč měsíčně. Rozdíl v měsíční splátce tedy není výrazný, ale rozdíl v rezervě už ano. Při hypotéce 2 miliony korun znamená 100 tisíc korun rezervu na 13,5 splátky.
3. parametr: Výše splátky
Výše splátky je výsledkem základních parametrů úvěru – výše úvěru, úroková sazba, splatnost. Z pohledu trvání bude bezpečnější delší úvěr, jenž bude mít nižší splátku a dovolí vám navyšovat rezervy. Pokud budou vaše rezervy vysoké, můžete úvěr splácet rychleji. Každý rok lze provést mimořádnou splátku bez sankcí až do výše 25 % úvěru.
Tvořte rezervu a plánujte
Vlastní rezervy jsou podmínkou pro dlouhodobé a úspěšné splácení úvěru. Zvláště na mladé lidi a mladé rodiny číhá řada nástrah, s nimiž je potřeba počítat. Žádná banka se klientů neptá, jak budou schopni splácet úvěr v případě, kdy bude jeden z partnerů tři nebo i více let na rodičovské dovolené. Přitom právě plánovaná rodina bývá u mladých lidí nejčastějším důvodem pro pořízení vlastního bydlení.
Abyste si byli jisti, že budete schopni splácet hypotéku i za změněné finanční situace, důkladně si zmapujte aktuální příjmy a co nejpodrobněji rozepište vaše výdaje. Je důležité zaznamenávat opravdu vše jako svačiny, dárky, domácí mazlíčky, dovolené. Když už víte, jak na tom jste, můžete do dalších sloupců uvádět odhadované příjmy a náklady při nejrůznějších scénářích.
Šest nepříjemných otázek, které je třeba zodpovědět
- Jak se změní váš rozpočet s hypotékou? Kolik ušetříte na případném nájmu a kolik vás bude stát splátka úvěru? Nezapomínejte na základní inkaso spojené s bydlením (energie, voda, teplo).
- Zvládnete splácet i po narození potomka? Určitě se sníží příjem domácnosti a zvýší výdaje s péčí o dítě. Budete mít i za takové situace dostatečné příjmy na úhradu všech nákladů?
- Jak to bude vypadat v případě pracovní neschopnosti? Příjem se sníží o 40 % a lehce se sníží i některé výdaje. Zvýší se ale výlohy za léky.
- Co kdyby došlo k trvalé invaliditě? Příjem je nahrazen invalidním důchodem, který je zpravidla nižší. Některé výdaje v domácnosti poklesnou, ale výdaje spojené s lékařskou péčí pravděpodobně narostou.
- Co se stane, když dojde k úmrtí výdělečné osoby v domácnosti? Bude příjem takové osoby ztracen nebo bude nahrazen vdovským, případně sirotčím důchodem?
- Co když přijdete o zaměstnání? Za jak dlouho si budete schopni nalézt novou a stejně dobře placenou práci?
Rezerva? 6x výdaje
Doporučená minimální pohotovostní rezerva pro domácnost s hypotékou by měla být na úrovni šestinásobku měsíčních výdajů domácnosti. Tato rezerva by měla pro většinu nečekaných událostí postačit. V souvislosti se změnou zdravotního stavu a jejího finančního dopadu lze využít vhodné pojištění.
Pohotovostní rezervu navyšujeme o další předem známé potřeby, jako jsou propad příjmu na rodičovské, výdaje spojené s vybavením dětského pokoje, s nákupem auta a podobně.
Příklad: Michal s Petrou chtějí nový byt
Michal (27 let, VŠ, projektant, mzda 25 tisíc korun) a Petra (24 let, zdravotní sestra, mzda 20 tisíc korun) plánují koupi bytu za 2,5 milionu korun. Ze stavebního spoření mají dohromady k dispozici 600 tisíc. Aktuálně bydlí v nájmu za 7 000 Kč + energie 3 500 Kč. Měsíčně jim v rozpočtu zbývá asi 6 tisíc a za poslední rok našetřili 70 tisíc. V létě mají svatbu a plánují do 2 let dítě.
Doporučení: Hypoteční úvěr ve výši 2 miliony korun se splatností na 30 let, úroková sazba 2 % p.a., měsíční splátka 7 392 Kč. Výše hypotéky je nastavena s ohledem na maximální zachování rezerv, které se mohou hodit v případě rodičovské dovolené.
Měsíční výdaje domácnosti se zvýší z důvodu splátky a pojištění (životní a majetku) o 2 tisíce Kč. Měsíčně tedy bude i nadále zbývat alespoň 4 tisíce korun, tedy 48 tisíc korun za rok.
Po realizaci úvěru zbylo 100 tisíc ze stavebního spoření a 70 tisíc je na spořicím účtu. Celkem tedy 170 tisíc korun. U hypotéky je ale lepší počítat s rezervou minimálně na 6 měsíců (45 000 Kč - 4 000 Kč) x 6 = 246 tisíc Kč. Aktuálně je rezerva 170 tisíc Kč. Rezerva v požadované výši bude k dispozici za 2 roky.
Rezerva pro období mateřské a rodičovské
Petra a Michal počítají s tím, že v případě otěhotnění bude muset být Petra, vzhledem ke svému povolání zdravotní sestry, na nemocenské. Následná mateřská a rodičovská také ovlivní výši příjmu domácnosti. Proto se partneři rozhodli, že budou v tomto období ještě více šetřit, respektive omezí cestovatelské výdaje a v rozpočtu najdou dalších zhruba 5 tisíc korun. Měsíční výdaje tedy budou 36 tisíc.
- Období nemocenské, 4 měsíce: příjem Petry bude cca 12 tisíc, měsíčně bude zbývat 1 tisíc.
- Období mateřské dovolené, 7 měsíců: příjem Petry bude 17 900 Kč, měsíčně bude zbývat v rozpočtu 6 900 Kč.
- Období rodičovské, 3 roky: příjem Petry bude 7 600 Kč, měsíčně bude chybět 3 400 Kč, při zvýšených nákladech 1 500 Kč na dítě bude chybět celkem 4 900 Kč měsíčně, za 3 roky celkem 176 tisíc Kč.
- Pokud se tedy nestane nic nepředvídatelného, budoucí manželé zvládnou bez zaváhání i období s nižšími příjmy.