Leden poslal dolů dluhopisy i akcie. Výjimka byl energetický sektor
25. 2. 2022
Finanční trhy v lednu poznamenalo zvýšené napětí na ukrajinsko-ruské hranici. A z toho vyplývající další možný růst cen energií. Do obchodování se promítá i riziko inflace a odhady toho, jak proti ní zakročí velké centrální banky.
Zvyšující se úrokové sazby totiž prodražují úvěrování nejen domácností, ale i firem. A to je z pohledu investorů krok špatným směrem. Pro české investory negativní zpráva pak může být několikaprocentní posílení koruny, které prohloubilo jejich ztráty u dolarových či eurových investic.
„Optimismus na trzích se velice rychle v lednu vyčerpal a ceny akcií začaly svižně padat. Navzdory ekonomickým poučkám klesaly i ceny dluhopisů. Investoři proto zažily měsíc, kdy cena valné většiny podílových fondů skončila v minusu a nebylo moc kam uhnout,“ popisuje dění na finančních trzích v lednu Martin Mašát.
Dodává, že rostoucí výnosy v první fázi negativně dopadly na dluhopisy a jejich ceny klesaly nejen v České republice, kde zpřísňování měnové politiky dostalo základní úrokovou sazbu již na 4,5 % p.a., ale i v USA či Eurozóně, kde se centrální banky začínají inflace také obávat.
Podle jeho názoru také rostoucí čísla nakažených variantou omikron na klidu nepřidávají. A to i přesto, že omikron se ukazuje jako méně nebezpečná varianta koronaviru a některé země, jako například Dánskou, již veřejně označily covid-19 nepovažuje za nemoc kriticky nebezpečnou pro společnost.
Akciové fondy korigovaly jen za leden o 4,4 %
Podle analytiků komentáře americké centrální banky FED o případném brzkém zvyšování základních úrokových vyplašily především akciové investory z technologického sektoru. Což se promítlo do jeho v průměru až 10% lednového propadu. Ceny akcií však klesaly celosvětově.
„Spokojeni mohou být pouze investoři v energetickém sektoru, který navzdory obecné korekci vyskočily o několik procent, a to díky růstu ceny ropy,“ uvádí Mašát.
Jenomže to nestačila na to, aby průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice v lednu nepropadla o -4,4 procenta, jak vyplývá z Partners Indexu podílových fondů za leden.
„Nepřekvapivě také více klesaly takzvané fondy zaměřené na více ESG firmy. Důvodem je, že obsahují více technologických firem na úkor energetických,“ dodává Mašát.
Speciálně zaměřené akciové fondy zaznamenaly pokles o -1,9 procenta. Což dle analytiků vysvětluje především lepší vývoj cen akcií ve střední Evropě a v energetickém sektoru. I přes lednový pokles mají klienti v akciových fondech za posledních 12 měsíců majetek ale stále o +14,6 % vyšší.
Dluhopisové fondy stále čekají na otočku
Vysoká inflace a s tím spojený nárůst výnosů dluhopisů negativně dopadly na ceny dluhopisů. Ty klesaly nejen v České republice, ale i v USA či Eurozóně.
„ČNB boj s inflací začala již před půlrokem, a tak mají čeští investoři většinu korekce cen dluhopisů za sebou. V USA a Eurozóně výprodeje dluhopisů teprve přijdou,“ upozorňuje v této souvislosti Martin Mašát, který je dlouhodobě zastáncem investic do dluhopisů.
I proto argumentuje tím, že po hubených dluhopisových letech přijdou tučné dluhopisové roky. Tak jako tak v lednu průměrná cena kvalitních dluhopisových fondů propadla o 0,8 procenta. Což značí, že dluhopisové fondy jsou podle Partners indexu za posledních 12 měsíců v minusu 3,9 procenta.
„Na druhé straně úroková sazba nastavovaná ČNB je nyní na úrovni 4,5 procenta, což dává konzervativním investorům velkou naději na solidní výsledky v následujících měsících,“ tvrdí Mašát.
Růst rizikových prémií související s korekcí akcií srazil ceny rizikových dluhopisů. A proto fondy rizikových dluhopisů korigovaly ještě více, a to za leden o -1,6 %. Meziročně jsou výše o +0,5 procenta.
Rozlet smíšených fondů brzdily akcie i dluhopisy
Smíšené fondy v lednu následovaly korekci cen akcií i dluhopisů a jejich průměrná výkonnost dosáhla -2,8 procenta. Meziročně jsou výše o +3,7 procenta.
Pro úplnost dodejme, že smíšené fondy zahrnují mnoho rozličných variant portfolií zahrnujících od akcií a dluhopisů i komodity či alternativní investice. Jsou z principu tak už v základu diverzifikované a v Česku patří k nejoblíbenějším.
Zdroj: iDNES