Začátek školního roku je čím dál dražší. Rodiče prvňáků vyjde přibližně na 5000
5. 9. 2019
Se začátkem školního roku souvisí i tradičně vyšší výdaje pro rodiny s dětmi, které jsou školou povinné. Náklady šplhají do tisíců korun.
Asi nejvíce přelomovým měsícem je září pro děti nastupující do první třídy, resp. jejich rodiče. Pro ně školní výbava zpravidla vychází na vyšší částky. I v případě, že se však rodiče zaměří na nejlevnější produkty, přijdou je dle průzkumu společnosti Kruk potřeby pro dítě nastupující do první třídy na 4 000 až 5 000 korun.
Vyšší výdaje tak zpravidla nepředstavují ty spojené s nákupem sešitů a částka vybíraná školou na běžné „provozní“ pomůcky do výuky, ale spíše nákup první školní tašky. Pozitivní je, že jde o investici na více let. Na trhu jsou klasické aktovky s vyztuženými zády a celkově odlehčené, jejich cena se pohybuje kolem 2 000 korun nebo batohy, kde se cena pohybuje o přibližně 200 korun níže. „K výbavě prvňáčka patří nezbytně i penál minimálně dvoupatrový v ceně kolem 200 až 300 korun a jeho náplň, která se může vyšplhat až k 500 korunám,“ vyjmenovává Jiří Kubík ze společnosti Partners.
Jakmile odpadne nákup školní aktovky a penálu, za žáka na prvním stupni dle dřívějšího průzkumu Provident Financial zaplatí rodiče začátkem školního roku v průměru 2500, u dětí navštěvujících druhý stupeň je částka o 800 korun vyšší. V případě středoškoláků náklady dosahují 3700 korun, u vysokoškoláků 5100 korun.
Výbavou to nekončí
Nákupem výbavy v září však výdaje nekončí. V průběhu školního roku utratí rodiče další tisíce. Další náklady jsou spojené se školními výlety a exkurzemi nebo pobytem na škole v přírodě.
Školáci potřebují také více oblečení či vybavení na tělocvik, další náklady jsou spojené třeba se stravováním ve školní jídelně. Poslední průzkum společnosti Profi Credit tak počítal i s těmito náklady, mimo jiné i za volnočasové aktivity, družinu nebo doučování. Z šetření vyplynula částka 14 691 korun, meziročně tyto průměrné výdaje rodičů vzrostly o 4 procenta.
Jak ušetřit?
I když výdaje spojené s nástupem dětí do škol nejsou malé a postupně rostou, většina rodin je schopna je zaplatit ze svých běžných příjmů. „Náš dřívější průzkum ukázal, že na školní pomůcky a další vybavení spojené s nástupem školní docházky si někdy půjčila peníze necelá desetina českých rodičů. Většina domácností je tedy schopna financovat tyto náklady v rámci svých běžných provozních výdajů, nebo mají předem naspořeno,“ komentuje Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti Kruk.
Pokud rodiče potřebují na školních potřebách trochu ušetřit, vyplatí se poptat se po příbuzných a známých, jestli jim třeba doma po dětech nezůstala nepotřebná aktovka. Školní docházka je samozřejmě povinná a základní výbava nezbytná. Zároveň je dobré vyčkat s nákupy po prvním školním dni, prvňáčci obvykle dostávají základní balíček se školními pomůckami, který financuje zřizovatel školy nebo sponzoři. „Rodinám ve finanční nouzi mohou pomoci různé neziskové a charitativní organizace,“ radí Palendová.
Domácnosti v tíživé sociální situaci mohou požádat dokonce i Úřad práce ČR o jednorázovou dávku pomoci v hmotné nouzi na vzdělání. Loni ji dostalo přes 6700 lidí. Podle tiskové mluvčí úřadu Kateřiny Beránkové žádají lidé o příspěvek na školní pomůcky právě nejčastěji od srpna do října.
Příklad – základní výbava prvňáka
· Aktovka – 2000 korun
· Přezůvky – 300 korun
· Penál – 300 korun
· Sešity (šest A4, šest A5) – 160 korun
· Obaly na sešity – 48 korun
· Pastelky – 100 korun
· Pero – 130 korun
· Nůžky – 50 korun
· Lepidlo – 80 korun
· Tužky – 20 korun
· Ořezávátko – 15 korun
· Barevné papíry – 20 korun
· Vodové barvy – 60 korun
· Temperové barvy – 100 korun
· Cvičky – 180 korun
· CELKEM – 3563 korun
Zdroj: E15.cz