Růst úrokových sazeb více zhodnotí úspory v penzijních fondech
26. 8. 2019
Letos by výnosy z úspor zhruba 600 tisíc Čechů, kteří je vložili do takzvaných účastnických fondů a zvolili odvážnější investiční strategii, měly růst cenové hladiny předehnat. Pokud však na trzích nenastanou turbulence jako loni. Ti, kdo ukládají peníze do starších transformovaných fondů, inflaci nejspíš neporazí ani v tomto roce.
V Česku si na penzi spoří bezmála 4,5 milionu lidí. Ti všichni bez výjimky měli loni smůlu – žádný z tuzemských penzijních fondů nepřekonal inflaci, která se v průměru pohybovala kolem 2,1 procenta. Letos by však výnosy z úspor zhruba 600 tisíc Čechů, kteří je vložili do takzvaných účastnických fondů a zvolili odvážnější investiční strategii, měly růst cenové hladiny předehnat. Samozřejmě v případě, že na trzích nenastanou nějaké turbulence jako loni. Děje se tak díky růstu úrokových sazeb na mezibankovním trhu, které má Česko v současnosti nejvyšší v celé EU.
Díky nim začnou letos více vydělávat i konzervativní investiční produkty – dluhopisové fondy, stavební spoření či penzijní fondy. „Vzhledem k tomu, že rostly také úrokové sazby, očekáváme, že lepší zhodnocení než loni zaznamenáme nejen u vyvážených a dynamických, ale i u konzervativních fondů, jejichž portfolio tvoří z většiny státní dluhopisy,“ říká Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních společností ČR. Penzijní fondy v minulých letech doplácely na nízké úrokové sazby. Kvůli nim vykazovaly nízké výnosy dluhopisy, jež mají v portfoliích těchto fondů většinový podíl.
Sázka na akcie
Navzdory tomu podle odborníků konzervativní fondy, do kterých si na stáří odkládá drtivá většina Čechů, ani letos inflaci neporazí. Konkrétně v transformovaných fondech, jež garantují, že neprodělají ani neskončí v minusu, spoří více než 3,4 milionu Čechů. Jde přitom o staré fondy, do nichž mohli lidé vstupovat do konce roku 2012. Podle Poklopa by se výnos u tohoto typu fondů měl letos pohybovat kolem jednoho procenta. Najdou se však i odvážnější odhady.
V nových, takzvaných účastnických fondech je v současnosti více než milion lidí, z čehož podle Asociace penzijních společností ČR asi 40 procent vsadilo na konzervativní strategii a zbytek na odvážnější taktiku. Kdo chce vyšší zhodnocení, musí vsadit alespoň něco na akcie.
„Letos by díky růstu základní sazby ze strany ČNB mohly transformované fondy dosáhnout zhodnocení mezi jedním a půl až dvěma procenty. Inflace se, bohužel, po celý rok bude pohybovat nad dvěma procenty,“ říká Martin Mašát z poradenské společnosti Partners. V nových, takzvaných účastnických fondech je v současnosti více než milion lidí, z čehož podle Asociace penzijních společností ČR asi 40 procent vsadilo na konzervativní strategii a zbytek na odvážnější taktiku. Kdo chce vyšší zhodnocení, musí vsadit alespoň něco na akcie.
„Portfolio fondů, které chce ve středně- a dlouhodobém horizontu porážet inflaci, musí mít v průměru minimálně deset procent akcií, aby ochránilo reálnou kupní sílu finančních prostředků,“ tvrdí Martin Řezáč, šéf investiční společnosti Erste Asset Management. „Zatímco před pár lety se výnos těchto fondů vlivem nízkých úroků pohyboval kolem nuly, dnes při úrokovém potenciálu kolem dvou procent se postupně zvyšuje i potenciál výnosu penzijních fondů,“ dodal.
Nárůst lidí
„Vše nasvědčuje tomu, že fondy, které mají aspoň čtvrtinu investiční složky v akciích, mohou inflaci hravě porazit,“ přizvukuje Marcel Homolka, generální ředitel Penzijní společnosti České pojišťovny. „Klienti, kteří zvolili dynamickou, případně vyváženou strategii, tak mohou letos čekat s vysokou pravděpodobností přípis nad úrovní inflace. Dlouhodobě to takto funguje od založení účastnických fondů.“ Záležet bude na vývoji akciových trhů. O tom střadatele přesvědčil závěr loňského roku, kdy trhy zažily obří propad, s nímž se svezly i fondy, jež do těchto cenných papírů investují.
Počet lidí, kteří vstupují do účastnických fondů, jež u nás fungují od roku 2013, roste. Letos v prvním čtvrtletí dokonce překonal poprvé hranici jednoho milionu účastníků, když v nich od začátku roku do března přibylo bezmála 50 tisíc lidí. Roste i počet těch, kdo přecházejí ze starého systému transformovaných fondů do nových účastnických.
„U účastnických fondů bude záležet na vývoji na trzích – loni skončily akciové trhy zhruba deset procent v minusu. V souladu s tím třeba i Conseq, globální akciový účastnický fond, ztratil 9,7 procenta. Letos se akciím vede výrazně lépe, proto má tento fond od počátku roku výkonnost plus 9,6 procenta ke konci května,“ říká Richard Siuda, ředitel Conseq penzijní společnosti. Dlouhodobě ovšem platí, že tomu, kdo má do důchodu déle, se akcie vyplácejí.
„Ani větší kolísavost cen akcií není problémem, protože spoření na penzi je dlouhodobý produkt, kde se denní, měsíční či roční volatilita dá v klidu zanedbat. Střadatelé s investičním horizontem deset a více let by měli mít veškeré své úspory v akciových fondech,“ vysvětluje Mašát. Počet lidí, kteří vstupují do účastnických fondů, jež u nás fungují od roku 2013, roste. Letos v prvním čtvrtletí dokonce překonal poprvé hranici jednoho milionu účastníků, když v nich od začátku roku do března přibylo bezmála 50 tisíc lidí.
Roste i počet těch, kdo přecházejí ze starého systému transformovaných fondů do nových účastnických. „Vyšší míru přechodů zaznamenáváme u mladších účastníků. Tito lidé si více uvědomují, že vyšší zhodnocení, jehož mohou dosáhnout v dynamičtějších fondech, hraje v dlouhodobém investování zásadní roli,“ doplňuje Aleš Poklop. Čím více se stáří blíží, tím spíše by lidé měli volit méně rizikové strategie a preferovat konzervativní fondy.
Zdroj: lidovky.cz